تحقیق و تفحص از پتروشیمی باختر کلید خورد

سید غنی نظری عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه بررسی 5 طرح تحقیق و تحفص در دستورکار این کمیسیون قرار دارد، اظهار داشت: تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان منطقه آزاد اروند، سازمان منطقه آزاد قشم، سازمان خصوصی‌سازی،  نحوه واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی  و نحوه واگذاری انبارهای شهید شاهویی شهر گلستان شهرستان بهارستان  از جمله این طرح های تفحص هستند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس بیان داشت: در جلسه اخیر کمیسیون اقتصادی 2 طرح تفحص از عملکرد سازمان منطقه آزاد اروند، نحوه و همچنین واگذاری هلدینگ پتروشیمی باختر به بخش خصوصی مورد بررسی قرار گرفت که به تصویب اعضای کمیسیون رسید و برای بررسی بیشتر و دریافت رای نهایی به جلسه علنی ارجاع شد.

به گزارش تسنیم، نمایندگان  مجلس شورای اسلامی علاوه بر وظیفه قانونگذاری، وظیفه نظارت بر اجرای قانون را نیز به‌ عهده داشته و طبق اصل 76 قانون اساسی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد.

بر این‌ اساس تحقیق و تفحص یکی از مواردی است که نمایندگان در صورت  تشخیص می‌توانند، انجام دهند و در حیطه اختیارات آنان محسوب می‌شود.

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس هرگاه نماینده‌ای، تحقیق و تفحص در هر یک از امور کشور را لازم بداند تقاضاى خود را به‌صورت کتبی به هیئت رئیسه مجلس تقدیم می‌کند و هیئت ‏رئیسه قوه مقننه نیز  ظرف چهل و هشت ساعت آن را به کمیسیون تخصصى ذیربط برای رسیدگى ارجاع می‌دهد. کمیسیون مربوطه نیز موظف است حداکثر ظرف دو هفته از تاریخ وصول، اطلاعاتى را که در این زمینه کسب نموده در اختیار متقاضى یا متقاضیان قرار دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *