جلسه کمیسیون انرژی اتاق تهران

بسمه تعالی

جلسه کمیسیون انرژی اتاق تهران

مورخ 8 مهر 1398

در ابتدا مروری بر اخبار فعلی روز انجام شد و آقای پدیدار به عنوان رئیس کمیسیون مطالب روز را به شرح ذیل به استحضار حضار رساند:

طبق گزارش مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حال حاضر 31 میلیون تن در سال محصول تولید     می شود که 22.5 میلیون تن صادر می شود و 8.5 میلیون تن هم در داخل مصرف می شود. خوراکی که  تحویل واحد های پتروشیمی می دهند معادل 650 هزار بشکه نفت خام در روز است و با توجه به جهشی که تا سال 1404 در تولید صنعت پتروشیمی اتفاق خواهد افتاد، این رقم به 1.7میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

در حال حاضر 56 مجتمع فعال پتروشیمی در کشور داریم که طبق برنامه پیش بینی شده تا 2 سال آینده به 83 مجتمع خواهد رسید. همچنین طبق اعلام مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در حال حاضر 90 محصول تولید می شود که جای کمی تامل دارد و طبق تحقیقاتی که انجام شده در واقع 37 محصول است. همچنین قرار است تا سال 1404 به تولید 105 محصول برسیم که رقم قابل تاملی است.

در ادامه مروری بر سایر اخبارهای کشور کردند از جمله اقداماتی که در راستای افزایش تولید در حوزه ی بنزین با کیفیت یورو4 صورت گرفته است که هم اکنون روزانه 104 میلیون تن بنزین تولید می شود و تولید گازوئیل بیش از 45 میلیون لیتر مازاد بر مصرف کشور می باشد.

در ادامه آقای مهندس جهرمی از شرکت کندوکاو انرژی پارس گزارشی در مورد کاهش تولید دی اکسید کربن ارائه دادند. طبق مطالب گفته شده توسط ایشان، از سال 2020 به بعد در ایالات متحده امریکا هر تولید کننده ای که دی اکسید کربن در فرآیند نهایی آن تولید شود ، به ازای هر تن تولید کربن، 50 دلار توسط دولت آمریکا جریمه خواهد شد.در حال حاضر کل تولید گاز کربن در جهان حدود 37 میلیارد تن در سال است که تولید کربن ایران نیز حدود 678 میلیون تن می باشد که معادل 1.7درصد جهانی می باشد که برابر با کشور صنعتی مثل آلمان است.

طبق معاهده COP21پاریس، به ازای هر تن تولید گاز های گلخانه ای کشور های تولید کننده می بایست 32 تا 68 یورو جریمه بپردازند.همچنین در کشور آلمان به ازای هر تن تولید 180 یورو جریمه خواهند پرداخت.  ایران تا سال 2030 متعهد شده است که  8 تا 12 درصد تولید  گاز های گلخانه ای خود را کاهش دهد. در دنیا طبق پیش بینی های انجام شده  انتشار گازهای گلخانه ای تا سال 2030، 50% کاهش می یابد و برخی از پیش بینی ها حاکی از این است که تا سال  2050 این میزان نزدیک به  صفر شود.

در ادامه سایر حوزه ها به پرسش و پاسخ پرداختند، از جمله اینکه برای رسیدن به این هدف راندمان نیروگاه های نصب شده در کشور باید افزایش یابد.در حال حاضر میانگین راندمان نیروگاه های کشور حدود38% است که بعضی از نیروگاه های سیکل ترکیبی به 50% نیز رسیده اند ولی می توان با استفاده از توربین های کلاس F این عدد را به 58% برسانند، البته متوسط راندمان  جهانی در حال حاضر حدود 42% است.

در ادامه درمورد پالایشگاه ها و نیاز به upgrade کردن پالایشگاه های کشور صحبت شد. در حال حاضر حدود22 میلیون تن محصول در پالایشگاه ها سالانه به صورت vacuum bottom  تولید می شود که 6 میلیون تن به قیر و مابقی به مازوت تبدیل می شود که محتوای سولفور آن 3.5% است و این زنگ خطری است، تا سال 2020 طبق قوانین جدید بین المللی محتوای سولفور باید در حدود  0.5% باشد، در غیراینصورت این موضوع چالشی جدی در آینده برای خطوط کشتی رانی ایران ایجاد می کند که حق استفاده از آن را بعنوان سوخت ندارند. در انتها جلسه ادامه مباحث به جلسه بعدی موکول شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *