قشم به شبکه گاز ایران وصل می شود

اتصال قشم به شبکه سراسری گاز

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران از اجرای بزرگترین عملیات حفاری افقی جهت‌دار «اچ.دی.دی» جهان برای برای ساخت خط لوله گاز «بندرعباس-لافت-گورزین» با هدف اتصال جزیره قشم به شبکه سراسری گاز و تامین خوراک صنایع پتروشیمی در بزرگترین جزیره خلیج فارس خبر داد.

حسن منتظر تربتی، مدیرعامل شرکت ملی گاز با اشاره به استفاده از بند (ق) تبصره 2 قانون بودجه سال 1393 برای توسعه شبکه گاز با هدف جایگزینی گاز طبیعی با فرآورده‌های نفتی، گفت: از محل گازرسانی به صنایع، نیروگاه‌های برق، روستاها و شهرها و از محل فروش فرآورده‌های نفتی مازاد، هزینه های گازرسانی تامین می شود.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه یکی از برنامه‌های در دست اجرا اتصال قشم به‌عنوان بزرگترین جزیره خلیج فارس به شبکه سراسری گاز است، تصریح کرد: بر این اساس، طراحی و ساخت خط لوله 30 اینچ بندرعباس، لافت، گورزین و انشعاب 16 اینچ شهرک صنعتی خلیج فارس در دستور کار شرکت ملی گاز قرار گرفته است.

معاون وزیر نفت در امور گاز درباره جزئیات بیشتر ساخت این خط لوله گاز هم توضیح داد: به منظور گازرسانی به جزیره قشم نسبت به احداث خط لوله 30 اینچ بندرعباس-لافت – گورزین (قشم) منشعب از خط هفتم سراسری گاز به طول تقریبی 58 کیلومتر (شامل سه کیلومتر بخش عبور دریایی به روش HDD) و انشعاب 16 اینچ شهرک صنعتی خلیج فارس به طول 14 کیلومتر آغاز شده است.

این مقام مسئول ظرفیت انتقال این خط لوله را 25 میلیون مترمکعب در روز عنوان کرد و افزود: یکی از مهمترین ویژگی های ساخت این خط لوله گاز و وجه متمایز این پروژه مربوط به عملیات HDD برای گازرسانی به جزیره قشم و عبور از عمق آب‌های خلیج فارس (انجام حفاری افقی جهت دار) است که برای نخستین بار در جهان این متراژ طول به میزان 3 کیلومتر به صورت حفاری افقی انجام می گیرد.

به گفته وی پیش بینی می‌شود بخش اول پروژه جهت گازرسانی به شهرک صنعتی خلیج فارس تا سه ماهه اول سال 1400 تزریق گاز شود؛ گاز رسانی به جزیره قشم نیز تا انتهای سال 1400 تکمیل شود.

تربتی با یادآوری اینکه با ساخت و توسعه این خط لوله انتقال گاز زمینه شکوفایی توسعه صنایع به ویژه پتروشیمی در جزیره قشم فراهم می شود، خاطرنشان کرد: با ساخت خط لوله گاز زمینه تامین پایدار و مطمئن خوراک صنایع پتروشیمی در قشم فراهم می‌شود.

بر اساس این گزارش، تاکنون مجوز ساختی برای 5 طرح پتروشیمی با هدف تبدیل گاز متان به متانول، پروپیلن و پلی پروپیلن از سوی وزارت نفت برای احداث در جزیره قشم صادر شده و این جزیره توانایی و ظرفیت تبدیل به هاب جدید پتروشیمی ایران را در خلیج فارس دارد. همچنین، سومین همایش تخصصی معرفی فرصت‌های سرمایه گذاری منطقه آزاد قشم در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی با حمایت سازمان منطقه آزاد قشم 20 و 21 بهمن ماه امسال برگزار می شود.

 

دبیرخانه اپک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *