افزایش ۳۰ درصدی صادرات گاز آذربایجان به اروپا

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، در شرایطی که اتحادیه اروپا به‌دنبال کاهش وابستگی به انرژی روسیه در بحبوحه‌ حمله این کشور به اوکراین است، آذربایجان صادرات گاز طبیعی خود به این قاره را 30 درصد در سال جاری میلادی افزایش می‌دهد.

پرویز شهبازوف، وزیر انرژی آذربایجان گفت باکو در 8 ماه ابتدایی سال جاری میلادی 7.3 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی به اروپا صادر کرده‌است.

وی گفت:«کل حجم صادرات گاز به اروپا در سال جاری میلادی به 12 میلیارد مترمکعب می‌رسد، یعنی 31 درصد افزایش نسبت‌به 2021».

شهبازوف همچنین از 10 درصد افزایش تولید گاز در کشور خبر داد و اظهار داشت تولید گاز آذربایجان از ابتدای سال جاری میلادی تا ماه اوت به 30.6 میلیارد مترمکعب رسیده‌است.

رییس کمیسیون اروپا در هفتم سپتامبر پیشنهاد تعیین سقف قیمت برای واردات گاز از روسیه را ارائه داد. اما ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اعلام کرده صادرات گاز به کشورهایی را که با این طرح موافقت کنند، متوقف خواهد کرد.

اتحادیه اروپا و باکو در ماه ژوییه یادداشت تفاهمی برای دوبرابر کردن واردات گاز از آذربایجان تا حداقل 20 میلیارد متر مکعب تا 2027 امضاء کردند.

این توافق همچنین شامل توسعه کریدور گاز جنوبی می‌شود که از آذربایجان، گرجستان، ترکیه و یونان می‌گذرد.

سران اتحادیه اروپا در ماه مه برای ممنوعیت واردات نفت روسیه تا پایان سال جاری میلادی به توافق رسیدند تا به نوعی این کشور را به‌خاطر حمله به اوکراین مجازات کرده باشند.

اما این اتحادیه ممنوعیت واردات گاز از روسیه را به تعویق انداخت. اروپا 40 درصد از نیاز گاز خود را از روسیه وارد می‌کند.

روسیه ارسال گاز به اروپا را کاهش داده و مانع احیای ذخایر گازی کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌شود. بنابراین اتحادیه اروپا طرحی جهت کاهش تقاضا برای گاز آماده کرده تا زمستان را پشت سر بگذارد.

غرب مسکو را متهم به استفاده از انرژی به‌عنوان یک سلاح کرده، اما پوتین ضمن رد این اتهام، اتحادیه اروپا را مقصر اختلال به‌وجودآمده در عرضه گاز به این قاره می‌داند.

انتهای پیام/24

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *