انگلیس شرکت اتمی چینی را از پروژه‌های انرژی خود محروم می‌کند

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، به گفته منابع آگاه، دولت انگلیس در حال بررسی روش هایی برای جلوگیری از حضور شرکت انرژی هسته ای دولتی چین در پروژه های آینده برای تولید برق در این کشور است.

بر اساس این گزارش، این اقدام می تواند شاهد خروج شرکت هسته‌ای جنرال چین(CGN)  از یک کنسرسیوم فرانسوی-چینی باشد که قصد دارد نیروگاه هسته ای “سایزوِل سی” به ارزش 20 میلیارد پوند (27.6 میلیارد دلار) در سواحل سافولک و دیگری در “بردول آن-سی” در “اسکس” را احداث کند.

طبق گفته های بلومبرگ و ایندیپندنت، منابع ناشناس گزارش اخیر فایننشال تایمز را تأیید کرده اند که برای اولین بار موضع دولت انگلیس درباره مشارکت چین در پروژه های خود را آشکار می کند.

فایننشال تایمز با استناد به ادعای یک منبع آگاه نوشت: اصلاً‌ شانسی وجود ندارد که شرکت هسته‌ای جنرال چین (نیروگاه سایزول) را بسازد.

وی همچنین گفت: با توجه به رویکردی که ما در مورد هواوی Huawei دیده ایم، دولت انگلیس نخواهند گذاشت یک شرکت چینی یک نیروگاه هسته ای جدید بسازد.

این منبع همچنین تأکید کرد که مقامات انگلستان در حال مذاکره با سازنده اصلی نیروگاه Sizewell C  یعنی شرکت فرانسوی Électricité de France ، در مورد یافتن شرکای جدید برای این پروژه بودند.

 شرکت هسته‌ای جنرال چین به درخواست ها برای اظهار نظر در مورد این گزارش پاسخ نداد در حالی که شرکت فرانسوی  EDF  نیز از ارائه اظهار نظر خودداری کرد.

انگلیس و چین از زمان توافق دیوید کامرون، نخست وزیر سابق و شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در سال 2015 در پروژه های هسته ای همکاری کرده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *