بخش بالادستی صنعت نفت “دانش بنیان” می شود

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محسن خجسته‌مهر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در بازدید از مناطق نفت‌خیز جنوب اظهار داشت: هدف از این سفر در آغازین روزهای قرن تازه و سال 1401 عرض خسته نباشید به همکاران عزیز و بررسی تأسیسات نفتی و آمادگی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب برای سال نو و تحقق ظرفیت تولید پیش‌بینی شده این شرکت است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب قطب تولید نفت است و حدود 75 درصد از نفت کشور را به‌عهده دارد، گفت: این شرکت یکی از شرکت‌های بسیار بزرگ و با اهمیت برای کشور است و به همین دلیل مهمترین اولویت‌های ما در شرکت ملی نفت ایران مربوط به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است.

خجسته‌مهر با بیان اینکه برنامه شرکت ملی نفت ایران در سال نو رسیدن به ظرفیت تولید بالای 4 میلیون بشکه در روز است، تصریح کرد: از جمله اهدافی که برای شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در سال 1401 در نظر گرفته‌ایم رسیدن به ظرفیت تولید بالای 3 میلیون بشکه است که یک ماموریت بسیار مهم و سنگین است.

وی گفت: ما باید این آمادگی را برای مناطق نفت‌خیز جنوب فراهم کنیم و نیازهای این شرکت به‌ویژه در زمینه تأمین منابع مالی و دیگر موارد مورد نیاز تأمین و هرگونه اختیار و امکاناتی که لازم داشته باشد را در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران تصویب می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: از دیگر اولویت‌هایی که برای مناطق نفتخیز جنوب در سال 1401 در نظر گرفته‌ایم انجام تعمیرات اساسی به ویژه ماشین‌های دوار و نگهداری و تعمیرات خطوط لوله است.

خجسته‌مهر گفت: همسو با تحقق ظرفیت تولید مدنظر، باید بتوانیم پروژه‌های تعمیرات اساسی تجهیزات و ماشین‌های دوار را به خوبی پیش ببریم و تعمیر و نگهداری خطوط لوله‌ای که وظیفه انتقال نفت به مبادی مصرف داخلی یا صادرات را به‌عهده دارند انجام دهیم.

وی افزود: جمع آوری حداکثری گازهای همراه در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و نیز نوسازی و بازسازی تأسیسات فرآورشی و تجهیزات سرچاهی بسیار برای ما با اهمیت است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: در بازه‌ای پنج‌ساله، برای شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، حدود یک میلیارد دلار بودجه و سرمایه‌گذاری در نظر گرفته‌ایم تا تأسیسات را نوسازی و بازسازی کند.

خجسته‌مهر با اشاره به ظرفیت‌سازی جهش تولید در مناطق نفت‌خیز جنوب طی برنامه‌ای پنج‌ساله گفت: ظرفیت‌سازی جهش تولید، الزام‌هایی ویژه را طلب می‌کند و یکی از اهداف این سفر، بررسی این الزام‌ها و شرایط، برای تحقق برنامه یادشده است.

وی افزود: یکی دیگر از برنامه‌هایی که برای شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در نظر گرفته‌ایم سرمایه‌گذاری برای توسعه لایه‌های خامی مخازن است که به این منظور حدود 5 میلیارد دلار پروژه و طرح توسعه تعریف کرده‌ایم که باید از سوی بخش خصوصی اجرا شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه از تلاش‌های مجموعه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در نیمه دوم سال 1400 قدردانی کرد و گفت: خوشبختانه در 6 ماه نخست دولت سیزدهم و در نیمه دوم سال 1400، با اقدام‌های جهادی همه مدیران و همکاران زحمتکش مناطق نفتخیز جنوب، تولید و ظرفیت برنامه شده تحقق یافته است.

خجسته‌مهر در ادامه با اشاره به نامگذاری سال نو از سوی رهبر معظم انقلاب به نام تولید؛ «دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین» گفت: پیرو فرامین مقام معظم رهبری در پیام نوروزی و در فرمایش‌ها و سخنان اخیر ایشان اگر می‌خواهیم شرکت‌ها و بخش بالادستی را ارتقا دهیم تنها از طریق دانش‌بنیان کردن این شرکت‌ها محقق می‌شود.

وی افزود: برنامه داریم که محور کار در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، توسعه دانش‌بنیان باشد و برای این منظور، از طریق دانش‌بنیان کردن همه فعالیت‌ها، این شرکت را فناور کنیم زیرا نیازهای مناطق نفت‌خیز جنوب برای تولید حداکثری، فناوری‌محور است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: اگر بخواهیم هزینه‌ها و قیمت تمام شده را کاهش دهیم، همانطور که مقام معظم رهبری فرموده‌اند باید صنایع بزرگ در بخش بالادستی را دانش‌محور و دانش‌بنیان کنیم.

وی ادامه‌داد: اقتدار مناطق نفتخیز جنوب زمانی احراز می‌شود که فعالیت‌هایمان را دانش‌بنیان نموده و هزینه‌هایمان را کاهش دهیم و این نوید را در سال 1401 می‌دهم که بخش قابل توجهی از نیروی انسانی را که از طریق جذب دانش آموختگان دانشگاه صنعت نفت در بخش بالادستی محقق خواهد شد، به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اختصاص خواهیم داد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: مناطق نفتخیز جنوب برای موفقیت در دراز مدت باید توان علمی و تخصصی کارکنان خود را افزایش دهد و به همین دلیل از هرگونه اقدامی که لازم باشد تا به این هدف برسیم دریغ نخواهیم کرد.

خجسته‌مهر افزایش رضایتمندی همکاران را از برنامه‌های سال جدید شرکت ملی نفت ایران برشمرد و اظهار کرد: در نظر داریم سطح رضایتمندی و رفاه نسبی کارکنان را بالا ببریم؛ اراده داریم که قدرشناس خوبی برای زحمات همکاران باشیم و کوشش کنیم تا همکاران‌مان در شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب انگیزه بیشتری برای فعالیت داشته باشند.

وی افزود: اجرای طرح تبدیل‌ وضعیت ایثارگران و بهبود وضع معیشت کارکنان قرارداد مدت‌موقت از دیگر برنامه‌های سال 1401 است تا یک رضایتمندی نسبی را برای این گروه از کارکنان به ارمغان بیاوریم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تأکید کرد: بزرگترین خدمتی که ما می‌توانیم به همکاران عزیز کنیم این است که شأن و کرامت آنها را حفظ کنیم و بنده به‌عنوان همکار این عزیزان اعلام می‌کنم که همه کوشش خود را در سال 1401 معطوف این موضوع کنم.

خجسته‌مهر گفت: بزرگترین سرمایه شرکت ملی نفت ایران نیروی انسانی است که به آن سرمایه انسانی می‌گوییم و امیدوارم خادم خوبی برای همکاران عزیزمان در سطح شرکت ملی نفت ایران به‌ویژه مناطق نفتخیز جنوب باشم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *