برنامه آلمان برای افزایش مالیات شرکت‌های بخش انرژی

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، رویترز به نقل از منابع آگاه در وزارت دارایی آلمان گزارش داد که دولت این کشور قصد دارد مالیات ویژه‌ای را برای کاهش 33 درصد از سود اضافی شرکت‌ها در طول بحران فعلی انرژی وضع کند.

این برنامه مالیاتی که “کمک بحران انرژی اتحادیه اروپا” نامیده می شود، طبق گزارش‌ها تا پایان سال جاری میلادی اجرا می شود.

این مالیات بر شرکت‌ها و پالایشگاه‌های نفت، زغال‌سنگ و گاز که سود آنها در سال جاری و سال آینده از 20 درصد یا بیشتر از میانگین سال‌های 2018-2021 فراتر برود، تأثیر خواهد گذاشت.

بر اساس این گزارش، مالیات‌هایی که از شرکت‌های بخش انرژی در آلمان دریافت می‌شود می‌تواند بین 1 تا 3 میلیارد یورو درآمد ایجاد کند.

به گفته این منابع، برلین در سطح اتحادیه اروپا در حال مذاکره بر سر این مالیات بوده و راه های مختلفی را برای اجرای آن بررسی کرده است.

کریستین لیندر، وزیر دارایی آلمان، در کنفرانسی گفت: این شرط (اخذ مالیات) از قوانین اروپا ما را به بخش خطرناکی از قانون مالیات آلمان هدایت می‌کند، اما باید اجرا شود.

وی افزود: ما در وزارت دارایی پیشنهادی را به مجلس ارائه می دهیم که چگونه این کار را به مسئولانه ترین شکل از نظر قانون اساسی انجام دهیم.

کارشناسان قانون مالیات در گفتگو با رویترز تأکید کردند که این برنامه مالیاتی می تواند از نظر قانونی به عنوان نقض اصل کلی برابری و رفتار نابرابر و ناموجه با شرکت ها مورد اعتراض قرار گیرد.

با این حال، طبق دو گزارش منتشر شده توسط بخش خدمات علمی مجلس آلمان (بوندستاگ)، مالیات بادآورده از نظر قانونی در آلمان امکان پذیر است.

روز سه‌شنبه، آلمان مالیات دیگری را اعلام کرد که از 1 سپتامبر 2022 بر سود بادآورده برق اعمال می‌شود و حداقل تا ژوئن 2023 ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *