بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی

بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور جناب آقای اوجی وزیر نفت افتتاح و بازدید از غرفه ها شروع گردید.

روز اول نمایشگاه

جواد اوجی وزیر نفت به عنوان سخنران نخست این مراسم، نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی را متناسب با ظرفیت های موجود در آن فراتر از یک نمایشگاه برشمرد و آن را تجلی گر قابلیت های شرکت های نفتی ایرانی و توانمندی های بالای کارکنان عرصه نفت و گاز ایران عنوان کرد. در ضمن ایشان اعلام نمود که در این نمایشگاه ۱۵۰۰ شرکت داخلی و ۲۰۰ شرکت خارجی حضور دارند که رشد شرکت‌های داخلی ۳۵ درصد و رشد شرکت های خارجی نیز ۱۰۰ درصد بوده است. وزیر نفت در بخش دیگری از صحبت های خود به معاهداتی اشاره کرد که در حال انعقاد با شرکت های نفتی روسیه است. اوجی با تاکید بر شعار نمایشگاه امسال به کلیدواژه های آن «تولید فناورانه و  مصرف بهینه» توجه ویژه ای داشت. وی در این رابطه به فناوری بهینه سازی مصرف اشاره و بر ضرورت توجه خاص به تحقق طرح های اتخاذ شده در راستای کنترل مصرف تاکید کرد. وی در ادامه آمارهایی از ظرفیت های عرصه نفت و گاز بیان کرد که به رشد صعودی در بخش تولید دلالت داشت.

با توجه به اینکه انجمن اپک در سالن 11-10 و در غرفه شماره 517 حضور دارد تعدادی از بازدیدکنندگان با حضور در غرفه اپک در مورد اهداف انجمن، وظایف و شرایط عضویت در آن اطلاعاتی را کسب نمودند.

علاوه بر حضور همکاران دبیرخانه در غرفه جناب آقای مهندس حلوائی، جناب آقای مهندس میرزاخانیان و جناب آقای مهندس طاهری خرم آبادی از اعضای محترم هیئت مدیره انجمن اپک در غرفه حاضر و به سوالات بازدیدکنندگان پاسخ دادند. در ضمن جناب آقای مهندس دانه پاش بازرس محترم انجمن اپک نیز از غرفه انجمن اپک بازدید نمودند.

روز دوم نمایشگاه

در بازدید روز دوم جناب آقای دکتر خجسته مهر معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از غرفه انجمن توضیحاتی از سوی دبیر انجمن به ایشان در رابطه با توانایی های اعضای انجمن ارائه گردید. در ادامه جناب آقای مهندس رشیدی در مورد تغییر نرخ ارز، مشکلات اجرایی پروژه ها در سال های اخیر، اختلافات پیش آمده بین کارفرمایان و پیمانکاران، اقدامات قهری و ضبط ضمانت نامه ها توضیحاتی ارائه نمودند که آقای دکتر خجسته مهر ضمن تایید مطالب مطرح شده از مشاور حقوقی خود خواستند تا موضوع را پیگیری نمایند و مقرر شد که پیگیری لازم از طریق جناب آقای مطهری مشاور حقوقی ایشان انجام و نامه انجمن خطاب به وزیر نفت دنبال گردد. در ضمن درخواست دیدار نوروزی هیئت مدیره انجمن با آقای خجسته مهر نیز مطرح و رئیس دفتر ایشان جناب آقای مرتضوی قول پیگیری و تنظیم وقت جلسه را دادند.

روز سوم نمایشگاه

هفتمین همایش راهکارهای افزایش سهم بخش خصوصی در بازارهای بین المللی انرژی در روز سوم نمایشگاه با مشارکت تعدادی از انجمن ها از جمله انجمن اپک در محل نمایشگاه برگزار گردید. ابتدا آقای دکتر حمید حسینی رئیس شورای سیاستگذاری همایش با سخنانی مراسم را آغاز و به اهمیت توسعه صادرات در شرایط کنونی کشور که شرایط مناسبی نیست تأکید نمودند. سپس با ارائه پرزنتیشن خود به تشریح بازارهای نفت و پتروشیمی پرداختند. در ادامه جناب آقای مهندس حمیدرضا صالحی رئیس هیئت مدیره فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران سخنانی در همین راستا ایراد نمود. پس از ایشان تعدادی دیگر از میهمانان صحبت نمودند و آنطور که مجری می‌گفت قرار بود آقای آقامحمدی از دفتر رهبری و آقای خجسته‌مهر معاون وزیر نفت در این جلسه شرکت نمایند که به دلیل مشغله نتوانستند در این همایش حضور یابند. در نهایت آقای دکتر آرمان خالقی عضو هیئت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت صحبت هایی را ارائه نمودند و در نهایت جمع بندی جلسه عبارت بود از:

۱) تکمیل زنجیره پایین دستی پتروشیمی

۲) تمرکز در صادرات محصولات و همچنین صادرات خدمات فنی و مهندسی ازجمله استفاده از طلب های ایران در عراق برای ساخت پالایشگاه در عراق توسط پیمانکاران ایرانی

پس از آن لوح تقدیر به شرکت های موفق در صادرات داده شد که از اپک جناب آقای مهندس مترجمی از شرکت گاما که شخصا در جلسه حضور داشتند لوح تقدیر را دریافت و جناب آقای مهندس رشیدی و دبیر لوح های دیگر که مربوط به اعضای اپک بود را دریافت نمودند. این جلسه در ساعت ۲۰:۰۰ به اتمام رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *