جزئیات نتایج برگزاری اجلاس شورای حکام آب در تهران

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو در حاشیه اجلاس شورای حکام آب مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در راستای توسعه دیپلماسی دولت بویژه در حوزه آب امروز شاهد برگزاری سیزدهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری به ریاست ایران بودیم.

وی افزود: این شورا 18 عضو دارد که اغلب کشورها به صورت فعال حضوری و برخی هم به صورت برخط حضور داشتند.

وزیر نیرو با بیان اینکه “باعث تاسف شد که دو عضو فعال این اجلاس به خاطر زلزله سهمگین ترکیه و سوریه نتوانستند به صورت مستقیم در تهران حضور یابند و به صورت برخط مشارکت داشتند”، گفت: اعضای شورا نقطه نظرات کشورهای خود در ارتباط با این پروپوزال‌ها را ارایه کردند و مذاکرات مفصلی در جریان ارائه نقطه نظرات اعضا در این اجلاس، ضمن ارائه 8 پروپوزال از سوی دبیرخانه اجلاس صورت گرفت.

وی ادامه داد: ضرورت همکاری کشورهای عضو برای مدیریت تبعات و پیامدهای تغییر اقلیم در منطقه، توجه به آب به عنوان محور وحدت بخش کشورهای منطقه برای توسعه اقتصادی و اجتماعی، تعامل و تبادل تجربیات و اقدام برای ارتقای کیفیت آب شرب شهری و روستایی در برابر آلاینده‌های شیمیایی و صنعتی از جمله موارد مهم مطرح شده در این اجلاس بود.

محرابیان با بیان اینکه “تعامل و هم اندایشی برای مدیریت مصرف آب‌های زیرزمینی و بویژه ارتقای راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی مورد تاکید اغلب شرکت کنندگان بود”، گفت: تعامل و تبادل نظر برای بهره مندی از دانش و فناوری‌های روز برای مدیریت چالش‌های آبی اعم از کشاورزی، شرب و صنعتی و تعامل و تبادل نظر برای مدیریت و جلوگیری از هدررفت آب در شبکه‌های مدیریت آب شهری و روستایی، جزو نکات مهم این اجلاس بود.

وزیر نیرو به حضور فعال نهادهای بین المللی مانند سازمان ملل بویژه یونسکو، بانک توسعه اسلامی، اکو و تعدادی دیگری نهاد بین المللی و منطقه ای در اجلاس اشاره کرد و گفت: اعضا بر فعال کردن مرکز به عنوان یک مرکز تبادل آرا و همکاری‌های بین المللی در زمینه آب تاکید داشتند.

وی افزود: با این نقطه نظرات قرار شد بعد از این، مرکز به صورت مستمر و فعال در تبادل نظر با اعضا، بتواند پروژه های خود را پیش ببرد و اعضا نماینده فعالی برای استمرار ارتباط ها معرفی کنند.

محرابیان خاطرنشان کرد: امید است با تصمیماتی که در اجلاس سیزدهم گرفته شد گام مهم و موثری در مدیریت منابع آبی و ارتقای حکمرانی آب در میان کشورهای عضو برداریم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *