مروری بر دستورالعمل جدید نحوه تعدیل پیمان‌های صنعت نفت

گزارش دوره آموزشی بخشنامه تعدیل پیمان های صنعت نفت شماره ۵۵۶۸۰۶ مورخ 1401/11/11


کمیته نظام فنی و اجرایی

  • موضوع تعدیل در پیمان های صنعت نفت از موضوعات مهم و چالش برانگیز در سالهای اخیر بوده است که نقش مهمی در محاسبه مبلغ قراردادها و اختلافات بین پیمانکاران و کارفرمایان داشته است.
  • به دنبال بخشنامه های قبلی وزارت نفت در سالهای ۱۳۸۷، ۱۳۹۱ و ۱۳۹۹ در این مورد معاونت مهندسی، پژوهشی و فناوری وزارت نفت طی نامه ای در تاریخ 09/06/1401 یک نسخه از پیش نویس ویرایش جدید دستورالعمل نحوه تعدیل پیمان های صنعت نفت را جهت بررسی و اعلام نظر به انجمن اپک ارسال نمود.
  • با توجه به اهمیت موضوع کار گروهی در انجمن اپک تشکیل شد که پیش نویس مذکور را به دقت مورد نقد و تجزیه و تحلیل قرار دادند و برای این کار حداقل ۱۰ نفر کارشناس از چند شرکت عضو انجمن، بیش از ۱۰۰۰ نفر ساعت کار کارشناسی انجام دادند و نتایج بررسی خود را در قالب گزارش تحلیلی و آماری برای وزارتنفت ارسال کردند همچنین ۸ جلسه فی مابین نمایندگان انجمن اپک و کارشناسان و مدیران معاونت مهندسی وزارت نفت برگزار شد که معطوف به نقد پیش نویس و ارائه راهکارهای پیشنهادی برای اصلاح و تکمیل دستورالعمل بود.

پس از چندین ماه بحث و تبادل نظر نهایتا معاونت مهندسی وزارت نفت با اعمال برخی از نقطه نظرات انجمن اپک ویرایش نهایی دستورالعمل تعدیل را در تاریخ 1401/11/11 ابلاغ نمود. گرچه به دلیل برخی ملاحظات و محدودیتهای موجود در دولت تمام نقطه نظرات و  پیشنهادهای انجمن اپک که عمدتا قبول کارشناسان وزارت نفت بود در ویرایشنهایی دستورالعمل اعمال نشد اما میتوان ادعا نمود انجمن اپک نقش بسیار موثری در بهبود دستورالعمل منتشره داشت.

یکی از خواسته‌های اصلی انجمن اپک ایجاد «سامانه اختصاصی برای تنظیم شاخص‌های تعدیل برای پیمان‌های صنعت نفت» بود که وزارت نفت اعلام نمود در حال حاضر چنین زیرساختی وجود ندارد اما اقدامات لازم برای ایجاد این سامانه در دستور کار قرار گرفت که امید است در سال‌های آینده با اعلام شاخص‌های تعدیل اختصاصی نفت تا حد زیادی مشکل ضرایب تعدیل مرتفع گردد. پس از انتشار نسخه نهایی دستورالعمل تعدیل انجمن اپک طی نامه شماره 1220/6-012/01 مورخ 1401/11/26 نقد خود را نسبت به این سند به وزارت نفت ارسال نمود تا ضمن ثبت در سوابق در ویرایش های بعدی مورد استفاده قرار گیرد.

به منظور آشنایی اعضای انجمن با بخشنامه جدید تعدیل پیمان های صنعت نفت با همکاری معاونت مهندسی وزارت نفت در تاریخ ۸ مرداد سمینار آموزشی در محل اتاق بازرگانی تهران برگزار گردید که مورد استقبال اعضاء قرار گرفت در این سمینار که آقای مهندس طاهری خرم‌آبادی عضو محترم هیئت مدیره اپک به همراه تعدادی از اعضاء دبیرخانه حضور داشتند مجموعا 60 نفر شرکت نمودند که گزارش کامل آن بعدا اعلام خواهد شد.

–  دعوت از لیدرهای بازار نفت و گاز برای مشارکت با بقیه اعضا، هماهنگی اعضاء انجمن در برخورد با شرایط غیر منصفانه تحمیلی از طرف کارفرما، مطالعه برنامه‌های توسعه کشور در بخش نفت و گاز و استخراج حجم بازار (نماینده تهران جنوب)

–  بازار کشورهای ترکمنستان، پاکستان و ونزوئلا مورد بازبینی و بررسی واقع شود. (نماینده انهار)

–  محدودیت در دسترس بودن لیسانس، میزان آب و برق مورد نیاز پروژه های آتی مورد توجه قرار گیرد. (نماینده مپنا بویلر)

آقای مهندس معظمی رییس کمیته توسعه بازار، در خصوص مشکلات و سختی‌های موجود در بازارهای هدف توضیحاتی ارائه فرمودند. همچنین ایشان فرمودند در جهت توسعه بازار، ارتباط با 4 مجموعه وزارت نفت (پتروشیمی، نفت، گاز، پالایش و پخش) و هماهنگی میان اعضا، اهمیت بسزایی دارد.

جمع بندی موارد مطرح شده توسط آقای مهندس رحمانی رییس کمیته بین الملل به شرح زیر انجام گردید:

1-  شناسایی فرصت های بازار و ایجاد بانک اطلاعاتی با استفاده از پتانسیل شرکت ها، شناخت نیاز شرکت‌ها (اعم از نیروی انسانی ماهر در فضای داخل و یا بین الملل) و پروژه‌ها

2-  فراهم شدن قابلیت اندازه گیری بحث های کمی

3-  معرفی توانمندی های APEC و اعضای آن در کشورهایی که زمینه همکاری وجود دارد

4-  هماهنگی اعضا در بازار و پرهیز از رقابت ناسالم، ایجاد تنظیم گری و رگولاتوری

5- مطالعه بازار و ترند ایجاد شده در صنعت نفت و گاز

6- دعوت از شرکت‌های EPC بزرگ و نامدار صنعت نفت برای حضور در جلسات

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *