رتبه اعتباری ترکیه منفی شد

مؤسسه اعتبارسنجی فیچ ریتینگز امتیاز اعتباری ترکیه را تا -BB پایین آورده است یعنی سه سطح کمتر از درجه سرمایه گذاری.

 به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، مؤسسه اعتبارسنجی فیچ ریتینگز دورنمای اقتصاد ترکیه را از حالت تعادل تا محدوده منفی پایین آورد که نشان می دهد عواملی مانند خالی شدن ذخایر ارز خارجی و اعتبار ضعیف سیاست پولی خطرات مالی را شدیدتر کرده است.

این شرکت اعتبار سنجی تایید کرد امتیاز اعتباری ترکیه تا -BB پایین آمده است یعنی سه سطح کمتر از درجه سرمایه گذاری.  ترکیه در حال حاضر با برزیل، اردن و ارمنستان هم رتبه است.

موسسه فیچ اعلام کرد مداخلات ارزی مخصوصاً ذخایر ارز خارجی  وکاهش نرخ واقعی بهره باعث ضعیف شدن اعتبار سیاست‌های پولی و تغییر دورنمای اقتصاد ترکیه شده است.

ذخایر ارز خارجی بانک مرکزی ترکیه بسیار کاهش یافته است و نرخ بهره در این کشور کمتر از حد تورم است.

طبق نظرسنجی از 23 اقتصاددان که در ماه گذشته انجام شد، انتظار می رود اقتصاد 750 میلیارد دلاری ترکیه 4 درصد در سال جاری میلادی کوچک شود. تعطیلی های اعمال شده جهت مهار گسترش همه گیری ویروس کرونا، کسب و کار در سراسر ترکیه و همچنین زنجیره های جهانی عرضه را مختل کرده است.

موسسه فیچ طی گزارشی که در ماه جولای منتشر شد اعلام کرد کاهش ذخایر ارز خارجی باعث ضعیف شدن اعتبار سیاست پولی شده است و نرخ بهره منفی، خطر فشارهای خارجی را افزایش داده است.

ذخایر ارز خارجی ترکیه تا 45.4 میلیارد دلار کاهش یافته است. این ذخایر در پایان سال گذشته میلادی برابر با 81.2 میلیارد دلار بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *