سومین نشست کارگروه انرژی ایران و روسیه

 

بسمه تعالی

مورخ 28/03/1398

موضوع: سومین نشست کارگروه انرژی ایران و روسیه

سومین نشست کارگروه انرژی ایران و روسیه در حاشیه پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور در تاریخ های 26/3  و 27/3  در هتل اسپناس پالاس تهران برگزار شد. در روز اول این نشست  افراد حاضر به سه  بخش نیرو، نفت و گاز و پترو شیمی تقسیم بندی شدند و سپس  نمایندگان بخش خصوصی و دولتی در هر بخش با نمایندگان کشور رسیه به مذاکره پرداختند. روز دوم این نشست با حضور  آقای رضا اردکانیان، وزیر نیرو به‌عنوان رئیس ایرانی این کمیسیون و سرگئی چپاتاریف، وزیر ناحیه فدرال قفقاز شمالی روسیه آغاز گردید. آقای اردکانیان   در  این نشست درباره روابط ایران و روسیه بیان داشتند که  اراده سیاسی بین سازمان‌های مرکزی و دولت‌های دو کشور برای توسعه روابط، لازم است اما کافی نیست. ایشان بخش دیگر صحبت های خود را به بخش خصوصی و نقش این بخش در توسعه اقتصادی کشور اختصاص دادند و معتقد بودند که  بخش خصوصی باید فعالتر از قبل عمل کند. ایشان اعلام داشتند که  ضروری است بخش دولتی با کم‌تر کردن نقش خود در یک سیستم کاملاً متمرکز، فضا را در اختیار بخش خصوصی قرار داده تا آنها میدان دار شوند.
ایشان در ادامه بیان داشتند که  حمایت بیشتر از این بخش جزو اولویت‌های ما از سوی ایران است و امید است طرف روسی نیز همین نظر را داشته باشد.در نهایت  آقای اردکانیان معتقد بودند  که بخش خصوصی باید با رعایت استانداردهای مطرح جهانی و نگاه به آینده به گونه‌ای رفتار کند که بتوان با اطمینان بیشتری از این بازار ۱۸۰ میلیونی نهایت استفاده را داشته باشد.

 در پایان این نشست تفاهم نامه  همکاری بین ایران و روسیه امضاء شد. این  تفاهم‌نامه در ۲۷ بند در بخش‌های نفت، گاز، پالایش، پتروشیمی، برق و انرژی هسته‌ای توسط امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت و آناتولی یانوسکی، معاون وزیر انرژی روسیه امضا شد. در این نشست کار گروه انرژی  از  طرف انجمن صنفی  کارفرمایی شرکت های مهندسی  و پیمانکاری نفت،  گاز و پتروشیمی Apec  نمایندگانی حضور داشتند که در بخش های مربوطه با چند تن از نمایندگان روسیه در بخش های نفت و گاز و پتروشیمی دیدار و گفتگو نمودند.

                                                                                            دبیر خانه انجمن اپک

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *