قرارداد نفتی عراق با شرکت توتال فرانسه

شرکت توتال فرانسه طبق قراردادی با دولت عراق در میدان نفتی رتاوی در جنوب استان بصره سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از بلومبرگ، دولت عراق و شرکت توتال انرژی به نهایی شدن قراردادی نزدیک می‌شوند که طی آن میلیاردها دلار برای تقویت تولید نفت و گاز و کاهش قطعی برق در عراق سرمایه‌گذاری می‌شود.

طبق این قرارداد که به زودی رسماً اعلام خواهد شد، این شرکت فرانسوی در میدان نفتی رتاوی در جنوب استان بصره عراق سرمایه‌گذاری و متخصصان خود را برای تزریق آب به چاههای نفتی منطقه جهت حفظ تولید آن وارد کشور می‌کند.

شرکت توتال همچنین به عراق کمک می کند گاز استخراج شده همراه با نفت در چندین میدان نفتی در این منطقه را جمع‌آوری کند. از این سوخت که در حال حاضر در هوای آزاد سوزانده می شود، برای پالایشگاه های برق استفاده خواهد شد. این شرکت همچنین یک نیروگاه برق خورشیدی در عراق خواهد ساخت.

بیشتر بخوانید

این پروژه ها امتیازی برای دولت عراق است که انتخابات ماه آینده را پیش رو دارد، مخصوصاً در شرایطی که مردم با قطعی شدید برق دست و پنجه نرم می‌کنند. سرمایه‌گذاری‌های زیرساختی در عراق  به خاطر سالهای جنگ تروریست و ناامنی متوقف شده است.

بغداد که تمایل به کاهش وابستگی به واردات گاز از ایران دارد،  در ماه ژوئیه موافقت خود را با قرارداد اولیه با شرکت توتال جهت تقویت تولید نفت و ساخت یک نیروگاه خورشیدی 1000 مگاواتی اعلام کرد. عراق برای تولید برق تا حد زیادی به گاز طبیعی وابسته است.

این قراردادها حضور این شرکت فرانسوی در دومین تولیدکننده بزرگ اوپک را تقویت می کند تا پس از عقد قرارداد با لیبی، و قطر و امارات، بیش از پیش در سراسر خاورمیانه و آفریقای شمالی توسعه یابد.

تلاش شرکت توتال برای بدست آوردن منابع ارزان انرژی بدون خطر هم نخواهد بود. نیروگاه گاز طبیعی مایع این شرکت در یمن از 2015 تعطیل شده و ساخت تاسیسات گاز طبیعی مایع درموزامبیک به خاطر حملات تروریستی یک سال است متوقف مانده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *