قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۰۳/۱۶

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که محدودیت عرضه نفت اوپک پلاس و ترمیم تقاضا در آمریکا و اروپا سبب شده تا نگرانی ها از روند نامتوازن واکسیناسیون در کشورهای مختلف جهان کمرنگ شود، قیمت نفت روز جمعه شاهد افزایش بود و نفت برنت برای اولین بار از سال 2019 به رقم 72 دلار رسید.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات هفته گذشته با 58 سنت معادل 0.8 درصد افزایش به 71 دلار و 89 سنت رسید. در معاملات جمعه قیمت نفت برنت تا 72 دلار و 17 سنت بالا رفت که بیشترین رقم از می 2019 تاکنون بود.
قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم در پایان معاملات هفته گذشته با 81 سنت معادل 1.2 درصد افزایش به 69 دلار و 62 سنت رسید. نفت خام آمریکا تا 69 دلار و 76 سنت بالا رفت که بیشترین رقم از اکتبر 2018 تاکنون بود.
گزارش بازار کار آمریکا که نشان داد بخش غیرکشاورزی این کشور طی ماه گذشته 559 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده در رشد قیمت نفت موثر بود. پس از انتشار این گزارش نسبتا ضعیف دلار تضعیف شد و سبب ارزان تر شدن نفت برای خریدارانی شد که از ارزهای غیردلاری استفاده می کنند.
قیمت ها همچنین پس از آن افزایش یافت که بر اساس آمارهای موسسه بیکر هیوز شرکت های آمریکایی در این هفته تعداد سکوهای حفاری نفت و گاز فعال خود را برای اولین بار طی 6 هفته اخیر کاهش دادند.
استفن برنوک، تحلیلگر شرکت پی وی ام گفت: «فرا رسیدن فصل تابستان و بازگشایی اقتصاد جهانی سبب خواهد شد تا تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال افزایش یابد.»
در هفته گذشته قیمت نفت برنت حدود 3 درصد رشد داشت در حالی که نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا رشد هفتگی حدودا 5 درصدی را به ثبت رساند. این دومین رشد هفتگی متوالی هر دو شاخص نفتی به شمار می رود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *