عنوان تهدید عراق در اقتصاد جهان
تاریخ انتشار:  ۹۳/۶/۵

تهدید عراق در اقتصاد جهان

شلدون فیلگر
اقتصاد جهانی از سوی یک دشمن بسیار قدیمی با تهدیدی دوباره مواجه شده است: «نفت». بهای نفت در رکود اقتصادی در ۴ دهه اخیر نقش بسیار مهمی ایفا کرده است.
،به نقل از دنیای اقتصاد اقتصاد جهانی از سوی یک دشمن بسیار قدیمی با تهدیدی دوباره مواجه شده است: «نفت». بهای نفت در رکود اقتصادی در 4 دهه اخیر نقش بسیار مهمی ایفا کرده است. هم‌اکنون نیز با افزایش قیمت نفت و رسیدن قیمت نفت برنت به 113 دلار در هر بشکه این خطر دوباره به سوی اقتصاد نیمه جان جهان آمده است. برنت این قیمت را در شرایطی تجربه می‌کند که در 9 ماه گذشته روندی متعادل را بازارهای جهانی طی می‌کرد.
روند صعودی قیمت نفت نیز از زمانی شروع شد که دومین تولید کننده بزرگ نفتی اوپک، یعنی عراق با خشونت‌های تازه‌ای مواجه شده است. این در شرایطی است که نفت خام برنت در آغاز سال (میلادی) با کاهش قیمت 6 دلاری نسبت به سال گذشته کار خود را شروع کرده بود. قاعده‌ای که اقتصاددانان جهان بر آن تاکید می‌کنند این است که با هر افزایش 10 دلاری در بشکه‌های نفت باید انتظار کاهش رشد اقتصادی 2/0 درصدی داشته باشیم. این مقدار رقم شاید در نگاه نخست ناچیز و کم باشد، اما باید بدانیم که بانک جهانی هفته گذشته چشم‌انداز رشد اقتصاد جهانی را در پایان سال جاری 8/2 درصد اعلام کرده است.  «جولیان جسوپ»، مدیر اقتصاد جهانی در موسسه «کاپیتال اکونومیکس» در لندن ضمن تایید مطلب فوق می‌گوید: «در این نکته نیز جای هیچ شک و شبهه‌ای باقی نمی‌ماند که قیمت بالای نفت بر فعالیت اقتصادی در دنیا تاثیر مستقیم می‌گذارد، به‌ویژه اگر قیمت منعکس کننده مشکلات عرضه در برابر تقاضای شناور باشد».  «نیل مک‌کینون»، کارشناس استراتژی‌های کلان در موسسه «VTB Capital»، اما درخصوص بحران عراق و تاثیرات آن بر اقتصاد سیار کشورهای جهان می‌گوید: کشورهایی که صرفا وارد کننده نفت هستند، مثل چین و ژاپن، از هر نوع جهش قیمتی آسیب خواهند دید، اگرچه به اعتقاد برخی کارشناسان کشورهای خاورمیانه به عکس کشورهای اشاره شده از این وضعیت بهره‌مند خواهند شد و در بحرانی که در خصوص رشد جهانی اقتصاد وجود دارد آنها از فروش نفت به قیمت بالا رضایت بیشتری خواهند داشت.

بهره‌وری بیشتر
در اینجا اما دلایلی برای امید وجود دارد: بحران عراق هر چند ممکن است اختلالات و پراکندگی را به وجود آورد، اما سازمان اوپک می‌گوید برای پر کردن خلأ نفتی موجود جای نگرانی وجود ندارد. افزون بر این در نقاط دیگر هم تولید نفت افت نکرده است. از سوی دیگر بهره‌وری از انرژی در متعادل‌ترین حد خود است و ایالات متحده نیز هم‌اینک نیاز خود را از طریق تولیدات داخلی گذران می‌کند. با این وجود جسوپ خاطر نشان می‌کند که فعالیت اقتصادی در جهان از سال 2008 تضعیف شده است. آن‌هم در زمانی که قیمت نفت به بشکه‌ای 100 دلار رسیده بود. بسیاری از کارشناسان می‌گویند راز بازگشت به دوران پیش از رکود پایین آمدن قیمت نفت به زیر 100 دلار است، اما با وقوع بهار عربی در سال 2011 قیمت نفت به زیر 100 دلار بازنگشت. موسسه «VTB Capital» می‌گوید نقطه خطر برای این اقتصاد نیمه جان جهانی  نفت120 دلاری است. این قیمت که می‌تواند ناشی از جنگ در عراق باشد قیمت‌ نفت را روز به روز افزایش می‌دهد و پرچم خطر را برای اقتصاد همچنان بالا نگه می‌دارد. جسوپ در این‌باره ادامه می‌دهد: چیزی که اهمیت دارد بهبود اوضاع اقتصادی است، اما تا زمانی که نفت به زیر 100 دلار کشیده نشود به نقطه مطلوب نزدیک نخواهیم شد. آخرین اخبار اما از اوضاع عراق پیامدهای ژئوپلیتیکی نیز دارد، اما پیامد مهم درگیری‌ها در عراق در شاخه اقتصادی است که در حال وقوع است. جنگ عراق از سال 2003 با اشغال این کشور از سوی آمریکا شروع شد و هم اینک وارد فاز تازه‌تری شده است که به شدت خطرناک به نظر می‌رسد. از سویی نیروهای داعش نقطه استراتژیک نفتی را با برنامه‌ریزی از پیش طراحی شده اشغال می‌کنند و پالایشگاه موصل یکی از مهم‌ترین نقاطی است که در این چند وقت اخیر که از بحران عراق می‌گذرد به دست داعشی‌ها افتاده است. علت اهمیت این نقطه برای داعش ایجاد اختلال در بازار نفت است. با اختلال در یکی از مهم‌ترین عرضه‌کنندگان نفت، اقتصاد جهانی بیش از پیش آسیب خواهد دید. باید به یاد آوریم که در سال 2008 قیمت نفت شمال به بشکه‌ای 140 دلار رسید و بحرانی به وجود آورد که هنوز نمی‌توان برای آن پایانی متصور بود. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان کلید بحران 2008 همین قیمت بالای نفت بود و داستان بهار عربی و بحران‌های پیاپی خاورمیانه اجازه بازیابی به این اقتصاد شکننده نداده‌اند.
در میان تمامی این حساب‌ها و کتاب‌هایی که واشنگتن و سایر خط‌ مشی‌سازان انجام می‌دهند باید بدانند که اگر برای معضل عراق چاره‌ای اندیشیده نشود تاثیرات منفی آن بسیار زودتر از آن چیزی که تصور می‌شود اقتصاد جهانی را از پای در خواهد آورد.