موضوع: جلسه با آقای دکتر انصاری معاون محترم دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه

موضوع: جلسه با آقای دکتر انصاری معاون محترم دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه

 

 

پیرو حضور دبیر انجمن و چند تن از اعضای هیئت مدیره در جلسه اتاق ایران با حضور آقای دکتر ظریف وزیر خارجه و معاونین ایشان و هم چنین سفراء ایران در کشور های خارج قرار شد پیشنهاد انجمن اپک در رابطه با تشکیل FUND برای کمک به حضور شرکت های ایرانی در خارج و همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی تهیه و حضوراً به آقای دکتر انصاری معاون اقتصادی وزارت خارجه تقدیم گردد. که این جلسه روز گذشته با حضور دبیر و تعدادی از اعضای محترم هیئت مدیره انجمن در محل وزارت خارجه با آقای دکتر انصاری برگزار و پس از معرفی اپک با 262 عضو و اعلام آمادگی اپک برای کمک به دیپلماسی اقتصادی کشورمان ابتدا آقای دکتر مولوی طرح خود را ارائه و ضمن توضیحاتی اظهار داشت که این طرح شامل 3 بخش است

  • ایجاد یک FUND ایران و اتحادیه اروپا Iran Eu Development Fund که در این رابطه بعضی از کشور های اروپایی آمادگی خود را اعلام نموده اند از جمله کشور لوگزامبورگ که می تواند به عنوان یک مرکز مالی اتحادیه اروپا به تاسیس این FUND کمک کند.
  • با توجه به اینکه ایران در هیچ یک از گزارش های رتبه بندی جهانی ذکر نگردیده است لذا ما باید روی trusty ها متمرکز تر و با انعطاف تر عمل نمائیم .
  • برای هر 3 بخش EPC باید Out Sourcing  کنیم

پس از این گزارش آقای مهندس طبیب زاده توضیحاتی را ارائه نمودند و سپس آقای دکتر انصاری ضمن حمایت از پیشنهاد اظهار داشت ما روی Fund توسعه ایران و اتحادیه اروپا نظر مثبت داریم قبلاً هم ایتالیا و سوئیس آن را مطرح و حمایت کرده بودند و حتی در نظر دارند که در چارچوب بانک EIB یک ساختاری برای ان تعریف کنند و اکنون نیز که اقای افخمی بعنوان نماینده ایران در EIB عازم است قرار است این موضوع را فعال نماید. به هر حال ما هم اکنون منتظر پکیج اتحادیه اروپا و مکانیزم های آن در ارتباط با مسائل پولی ما با اتحادیه اروپا و همچنین خرید نفت و پرداخت ان هستیم. ما حتی در این فکر هستیم که کشور هایی را پیدا کنیم که از ما نفت بخرند و پول آن را در یک بانک خاص متمرکز کنند تا ما خرید های خود را از ان محل انجام دهیم، نظیر کاری که با کشور های هند و چین کردیم.

البته هم اکنون کشورهایی هستند که اعلام آمادگی کرده اند ولی ما منتظر پاسخ اتحادیه اروپا هستیم. کار با همسایه ها را جدی تر درنظر گرفته ایم و قرار است در جلسه ایران با روسیه و ترکیه در تهران که جمعه برگزار خواهد شد وزراء اقتصاد نیز بهمراه روسای جمهور شرکت نمایند.

ما با شرکت های کوچک و بزرگ (  SMEهای ) اتحادیه اروپا ارتباط برقرار کرده و قرار است جلسه ای با آنها داشته باشیم لذا پیشنهاد می گردد که نماینده اپک (آقای دکتر مولوی) در این جلسات شرکت نماید که قرار شد زمان آن اعلام تا اقدامات بعدی بعمل آید.

                                                                                       با احترام

                                                                                        محمد طاهری

                                                                                       دبیر انجمن

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *