دیدار نوروزی هیئت مدیره انجمن اپک با معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی، پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران

در ادامه دیدار نوروزی با مسئولین وزارت نفت دیداری با آقای مهندس سالاری (معاون محترم وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی، پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران) صورت گرفت. در این دیدار که تعدادی از اعضا هیئت‌مدیره به همراه دبیر انجمن حضور داشتند بعد از معرفی انجمن توسط دبیر، اعضا محترم هیئت‌مدیره به معرفی خود پرداخته و نقطه نظرات خود را طبق محورهای ذیل ارائه نمودند:

 • آمادگی برای تأمین مالی پروژه‌ها تا سقف 500 میلیون یورو به‌صورت یوزانس در پروژه‌های EPCF و EPC+F
 • تأمین کالاهای پروژه‌ها توسط شرکت‌های عضو
 • استفاده از مشاورین در پروژه‌ها زیرا تعدادی از شرکت‌های عضو اپک مشاور می‌باشند و استفاده از ظرفیت اپک جهت حل مشکلات مابین پیمانکاران و مشاوران و کنسرسیوم‌ها و شرکت پخش و پالایش
 • با توجه به نگاه مشترک به حفظ منافع شرکت‌ها و کارفرما لازم است که این همکاری مشترک صورت گیرد و از امکانات موجود برای از بین بردن مشکلات استفاده کنیم ولی متأسفانه مسئولین به‌گونه‌ای رفتار می‌کنند که حلال این مشکلات فقط پیمانکارها می‌باشند.
 • ارزیابی کیفی شرکت‌کنندگان در مناقصات پروژه‌ها به‌صورت سلیقه‌ای بوده و مایل هستیم روشی مستقل برای ارزیابی انتخاب گردد.
 • متأسفانه در خصوص برنامه خصوصی‌سازی و واگذاری پالایشگاه‌ها بدسلیقگی انجام گرفته که سبب تضعیف بخش خصوصی شده لذا بایستی اصلاح ساختاری در این خصوص صورت گیرد که انجمن در خصوص نحوه مشارکت بخش خصوصی در توسعه پتروپالایشگاه‌ها نظرات مفصلی به وزارت نفت ارسال نمود که امیدواریم مورد استفاده قرار گیرد.

در مقابل آقای مهندس سالاری و همچنین آقای مهندس احمدی (مدیرعامل محترم شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران) به همراه رئیس بخش پروژه احیا پالایشگاه‌های کشور ونزوئلا که در جلسه حضور داشتند پاسخ‌هایی دادند:

 • اگر شرکت‌های عضو اپک بتوانند فاینانس تأمین کنند ما آمادگی لازم جهت واگذاری پروژه‌ها به‌صورت EPCF را داریم و لازم است اعضا انجمن اپک کنسرسیومی را تشکیل و به ما معرفی کنند و در ادامه ایشان آقای مهندس احمدی را به‌عنوان مسئول جلسه با کنسرسیوم‌ها معرفی نمودند و قرار شد تا جلسه‌ای با آنان برگزار گردد.
 • ایشان اعلام نمودند که متأسفانه حضور کنسرسیوم‌ها تجربه موفقی را در بر نداشته و اکثراً مشکلاتی بین شرکت‌های عضو کنسرسیوم‌ها وجود داشته که ما باید بیشتر وقت خود را برای برطرف کردن این مشکلات بگذاریم.
 • ما به‌عنوان مسئولین دولتی آمادگی لازم برای آموزش بخش خصوصی به‌منظور موفقیت‌آمیز بودن پروژه‌ها را داریم لذا اعلام آمادگی می‌کنیم که در هر همایش، سمینار و یا نشست آماده هستیم شرکت نمائیم.
 • آقای مهندس سالاری ضمن توضیحات مفصل مربوط به معاونت پخش و پالایش بیان داشتند که در خصوص پروژه‌های خارج از کشور ازجمله نوسازی پالایشگاه‌های ونزوئلا در مورد تأمین کالا اظهار داشتند که متأسفانه سازندگان ایرانی به تعهدات خود عمل نمی‌کنند و یا از کیفیت مناسبی که ما لازم داریم برخوردار نیستند در حالی که ما می‌خواهیم این سازندگان به یک برند تبدیل گردند. ما در حال حاضر به 2 میلیون قطعه در احیا پالایشگاه ونزوئلا نیاز داریم ولی نگران کیفیت کارها هستیم و به همین دلیل است که ما از 4 پروژه تأمین و احیای پالایشگاه‌های ونزوئلا یکی را قبول کرده‌ایم چون برای تأمین کالای پروژه‌ها احساس نگرانی داشتیم.
 • ما برای انجام پروژه‌ها به جرثقیل‌های 1200 تن نیاز داریم که اگر شرکت‌های عضو بتوانند این کالا را تأمین کنند آماده همکاری با آنان هستیم درنهایت قرار شد جلسه‌ای با آقای احمدی در خصوص کنسرسیوم‌ها و تأمین مالی و گرفتن پروژه‌ها برگزار گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *