کاهش پیش‌بینی اوپک از رشد تقاضای نفت در ۲۰۲۲

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، اوپک در روز سه‌شنبه پیش‌بینی خود از رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال جاری میلادی را حدود 500 هزار بشکه در روز پایین آورد که دلیل آن را می‌توان انتظار رشد پایین‌تر اقتصاد دنیا در نتیجه جنگ اوکراین و بازگشت قرنطینه‌های کرونایی در چین دانست.
اوپک در جدیدترین گزارش ماهانه خود از بازار نفت تخمین می‌زند رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی 3.67 میلیون بشکه در روز باشد، یعنی 480 هزار بشکه در روز کمتر از 4.15 میلیون بشکه‌ای که در ماه گذشته پیش‌بینی‌شده بود. پایین آمدن این رقم نتیجه کاهش پیش‌بینی رشد اقتصاد دنیاست.

در حال حاضر متوسط کل تقاضای نفت در سال جاری 100.5 میلیون بشکه در روز پیش‌بینی می‌شود. یعنی 191 میلیون بشکه کمتر از آنچه در گزارش ماه مارس تخمین زده‌شده بود.
کاهش پیش‌بینی اوپک از رشد تقاضای جهانی نفت بیشتر مربوط می‌شود به تحولات اخیر ژئوپلیتیکی در شرق اروپا و بالا رفتن تورم جهانی.
اوپک پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد دنیا در 2022 را تا 3.9 درصد پایین آورده‌است، این رقم قبلاً 4.2 درصد پیش‌بینی‌شده بود.
اوپک تخمین می‌زند تقاضای جهانی نفت در سه‌ماهه اول سال جاری میلادی حدود 5 میلیون بشکه در روز نسبت‌به سال گذشته افزایش داشته باشد که نتیجه برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی در بیشتر کشورها است.
این گروه تاکید کرد به‌خاطر تحولات اخیر ژئوپلیتیکی در شرق اروپا، رشد تقاضای نفت برای سه‌ماهه دوم و سوم سال، 3.5 میلیون بشکه در روز نسبت‌به سال قبل تخمین زده می‌شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دوست دارید به بحث ملحق شوید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *